Yeni(lebilir) Okul Bahçeleri’nde Kış Mevsimi

Dilek Yürük İstanbul Üniversitesinde ki peyzaj mimarligi egitimini tamamladiktan sonra kamusal ve ozel alanlarda ki farkli projelerde tasarimci ve uygulamaci kimlikleriyle gorev aldi. Mesleginin ilgi alanlari kisisel kaygilariyla birlesince permakultur tasarimi egitimi alip ozellikle cocuklarla ve ogretmenlerle sehir bostanlari, gida farkindaligi, yerel ureticinin desteklenmesi basliklarinin bulundugu egitimler gerceklestirdi. Halen farkli okullarda "okul bostanları" basligiyla egitimlerine devam eden Dilek Slow Food birliklerinden Fikir Sahibi Damaklarin yürütücülerinden ve TMMOB Peyzaj Mimarlari Odasi Istanbul Subesi Yonetim kurulu uyesi. ​

Künye: Dilek Yürük (makalenin yazarı)
Kaynak: Plant Dergisi
Kaynak Linki: http://www.plantdergisi.com/yazi-dilek-yuruk--yenilebilir-okul-bahcelerinde-kis-mevsimi--160.html
Yapım / Yayın Tarihi: 21 Mart 2016


Plant Dergi_Yenilenebilir okul bahcesi

Alıntı:

Büyükşehirlerde bulunan anaokulları, ilkokullar ve ortaokullarda mevcut okul bahçe alanları içerisinde permakültür tasarım ilkeleri kullanılarak yenilebilir bitkilerle(*) bahçe oluşturulması ve bu süreçte çocukların şehir, gıda, çevresel sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik konularında farkındalıkların arttırılmasının amaçlandığı peyzaj mimarı ve permakültür tasarımcısı kimliklerimle yürütücülüğünü yaptığım bir proje Yeni(lebilir) Okul Bahçeleri.

Projenin ana mekanı okul bahçeleri. Çünkü bu mekanlar öğrencilerin günlerinin anlamlı bir bölümünü geçirdikleri dinlenmek, spor yapmak, oyun oynamak ve sosyalleşmek için kullandıkları alanlar. Bu alanlar şehir ortamında yaşayan çocuklar için çoğu zaman kurtarılmış mekanlar. Arabaların geçtiği yollarda oynamaya çalışmak, yeşilin bulunmadığı sokaklar ve güvenlik sorunu gibi konuları bu bahçeler belirli bir noktaya kadar çözümleyebiliyor. Bu alanların kamuya açık alanlar olarak kullanımı da son yıllarda hızla yaygınlaşarak hafta sonu da farklı popülasyonlara ev sahipliği yapmasını sağlanıyor.

By Edible School Garden Project children living in the city have a chance to make their edible gardens with using the permaculture principles. The project aiming; change to consumer identity of children to grower, preserve natural resources and use efficient, true nutrition in true season and gain healthy eating habits and grow as an urban individual increasing their life quality.

Metnin tamamını buradan okuyun.

Etiketler

, ,

Kategoriler

Gençlik ve Eğitim, Kentsel Tasarım ve Planlama, Makale / Öykü / Şiir, Metin, Projeler, Kampanyalar ve Etkinlikler, Sürdürülebilir Yaşam ve PermakültürBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir