Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi

Dilek Yürük İstanbul Üniversitesinde ki peyzaj mimarligi egitimini tamamladiktan sonra kamusal ve ozel alanlarda ki farkli projelerde tasarimci ve uygulamaci kimlikleriyle gorev aldi. Mesleginin ilgi alanlari kisisel kaygilariyla birlesince permakultur tasarimi egitimi alip ozellikle cocuklarla ve ogretmenlerle sehir bostanlari, gida farkindaligi, yerel ureticinin desteklenmesi basliklarinin bulundugu egitimler gerceklestirdi. Halen farkli okullarda "okul bostanları" basligiyla egitimlerine devam eden Dilek Slow Food birliklerinden Fikir Sahibi Damaklarin yürütücülerinden ve TMMOB Peyzaj Mimarlari Odasi Istanbul Subesi Yonetim kurulu uyesi. ​

Künye: Ekin Bozkurt İBB Arkitera
Kaynak Linki: http://www.arkitera.com/haber/28911/ibb-yedikule-bostanlarina-dair-planini-acikladi
Yapım / Yayın Tarihi: 9 Haziran 2017, 17:15
Yapım Yeri: İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yedikule Bostanları’nı “Kentsel Tarım Parkı” olarak yeniden tasarlayacaklarını açıkladı. Projenin adı: Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi.

İBB Yedikule Bostanları'na Dair Planını Açıkladı

Yedikule Bostanları’nı, “Kentsel Tarım Parkı” konsepti ile yeniden hayata geçirecek bir proje hazırladıklarını belirten İBB, “‘Bostan’ kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını ve bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını” amaçladıklarını söylüyor.

“Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi” adı verilen projenin kapsamı şöyle belirtliyor:

  • Şifa Kafe, Sera ve Atölyeler, Pazar Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Bisiklet Yolu, Hasat Lokantası, Şifalı Bitkiler Bahçesi, Çiçekli Bitkiler Bahçesi fonksiyonları yer alacak.
  • Seralarda; Sebze Üretim Atölyesi, Sera-Yeşilev, Arıcılık Atölyesi, Kompost Atölyesi, Bahçe Yapıları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Ahşap Ürün Atölyesi yer alacak.
  • Engelli kullanıcılar için Pazar Alanı meydanında konuşlandırılacak Tarım Atölyesi’nde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacak.
  • Bostan ve üretim faaliyetleri için; Pazar Yeri, Festival Alanı bulunacak.
  • Kütüphane ve Derslikler, Tohum Bankası, Çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar için ve bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için ayrılmış bir mekân da yeralacak.
  • Pazar alanı gölge strüktürü üzerinde yer alacak Güneş Panelleri ile alan kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacak.
  • Avan Projesi ve Uygulama Projesi, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon Projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek.
  • Proje çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı/Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü’nce yapılan Projenin, uygulama çalışmaları ise Fen İşleri Dairesi Başkanlığı/Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

İBB’nin projeye dair yayınladığı görseller şöyle:

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler

UncategorizedBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir