Kompost yapımında aklınıza gelmeyecek 8 şey

Künye: Can İstman (yazan)
Kaynak: Yeşilist
Kaynak Linki: http://www.yesilist.com/kompost-yapiminda-akliniza-gelmeyecek-8-sey/?utm_content=buffercc3e6&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
Yapım / Yayın Tarihi: 7 Ağustos 2015


Compost bin

Evde karbon ayak izimizi düşürmenin eğlenceli yollarından biri de hiç şüpesiz kompost yapmak. Tüm işlem yemek atıklarını toplamak ve ayrıştırmakla bitmiyor. Bunun dışında kompost kutumuza ekleyebileceğimiz bir sürü içerik var. Yemek bu yığının yalnızca küçük bir bölümünü oluştursa da biliyoruz ki önemli bir role sahip. Ama evde gözümüzü dört açmalı, ve bizi çevreleyen kullanılmış malzemelere çöp gözüyle değil geri kazanma amaçlı bakmalıyız.

Dengeli bir kompost karışımının %25’i karbon bakımından zengin içeriklerden oluşmalıdır. Gıda atıkları nitrojene ne kadar sağlasalar da, bir o kadar da karbon kaynağı kompostun kalitesi için gerekiyor.

1. Karton kutularınızı kullanın

Bağlantı kurmak çok da zor değil, eğer sebze meyve kökleri kompost için ideal ise, neden mukavva ya da karton gibi evde bir kenarda kullanılmayı bekleyen paketleme ürünleri de bu işlemin bir parçası olmasın. Yani dolayısıyla, eve gelen paketlere, yemek kutularına ve kartondan yapılan her şeye dikkat. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konu, kartonun üzerindeki boya baskıları koli bandı gibi karton olmayan, biyolojik olarak bozulmayan şeyler. Eğer bunlardan kurtulursanız, minik parçalara ayırdıktan sonra kompost kutunuzun içine atabilirsiniz.

2. Posta kutunuzda birikenleri tekrar canlandırın

Yayıncılıkta ve evrak işlerinde, çevirimiçi araçlardan yararlanıyor olsak da, biliyoruz ki birikmiş gazeteler, dergiler, eve gelen ödemelerden arta kalan kağıt yığını sizde var. Kağıt çöpüne henüz hepsini yollamadıysanız, hepsini kompostunuz için kullanabilirsiniz. Karton gibi, kağıt da ağaç kaynaklı olduğundan, kompost yığınınızın içinde kullanacağınız malzemeleri dengelemeye işe yarayacaktır. Yine emin olmanız gereken noktalardan bir tanesi, kağıtların arasına mektup zarfları ve dosyalarda bulunan yabancı maddelerin karışmamış olması. Eğer mümkünse, kompost yapmadan önce topladıklarınızı kağıt öğütme makinanızdan geçirebilirsiniz.

3. Bitmeyen kıyafetleriniz

Giysiler, moda ve diğer şeyler. Hepimizin kullanmadığı kıyafetleri dolapta beklettiği bir dönem elbet vardır. Paylaşmadığınız ya da bir yerlerde sakladığınız havlu ve ya %100 doğal materyallerden üretilen ve çözünebilecek kıyafetlerinizi kompost için kullanmak güzel olmaz mı? Bahar temizliği yaparken kotlar,pamuktan yapılmış tişörtler, keten kumaş, yün, ipek, kaynaklı malzemeleri gözden geçirebilirsiniz. Bu sefer, fermuar, düğme gibi yabancı maddeleri ayırmayı unutmayın. Ve hazırladığınız kıyafet yığınını küçük parçalara ayırarak daha hızlı kompostun gerçekleşmesine yardım edebileceğinizi hatırlayın.

4. Kağıt havlu ve peçeteler

Kağıt ve karton dışında karbon kullanabilmek için, tüketilen el havlularını, ve kağıt mendillerini sizden atmamanızı rica edeceğiz. Bu malzemeler, kompost sırasında daha hızlı çözülüyor. Çöp sahalarına gitmelerindense kullanılmaları daha faydalı oluyor.

5. Dökülen saçlar ve tüy döken minik dostlarımız

Duş giderinde biriken ve ya tarağınızda kalan saçlarınızı her defasında bir yerlere atıyorsanız, size doğru bir adres verelim: kompost kutunuz! Eğer evinizde minik dostunuzla birlikte yaşıyorsanız, tüy dökme mevsimlerini kaçırmamanızı öneririz. Karbondan öte, dökülen tüğler ve saçlar kompost kutunuzda nitrojen görevi görecektir. Bunları eklerken bir bütün olarak değil, dağıtarak yığınınıza katabilirsiniz.

6. Evdeki bitkileriniz ve çiçekleriniz

Evdeki malzemeleriniz taze ve yeterince yeşilse kompostunuz daha da iyileşecektir. Taze olmaları halinde iyi bir nitrojen görevi görecek olan yeşiller, sarı ya da kahveringiye dönmüş olurlarsa da karbon görevini üstlenecekler. Tekrar parçalanmış olmalarına dikkat edin.

7. Minik dostlarımız bu konuda çok yardımcı

Sahiplendiğimiz evcil hayvanlarımızın kompost yapımında faydası gördüğünüz gibi az değil. Onlar için hazırladığınız yuva ya da temizlikleri için kullandığınız gazete ve kağıt benzeri malzemeleri de kompostunuza ekleyebilirsiniz. Hayvan dışkıları bir kompost için bonus olarak adlandırılabilir. Not olarak etçil değil, bitkisel beslenen hayvanlarınızın dışkılarını toplamalısınız.

8. Evinizdeki döküntüler

Moloz ve talaş türü arta kalan, evin tabanında gizlenen şeyler, yukarıda saydığımız liste kadar faydalı ve aynı zamanda, gübreleşebilir. Gözünüzü yerden ayırmayın ve tozları ve küçük şeyleri gözden kaçırmayın.

Kaynak: One Green Planet

Etiketler

,

Kategoriler

Deneyim Aktarımı, Makale / Öykü / Şiir, Metin, Sürdürülebilir Yaşam ve Permakültür, Uluslararası BağlantılarBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir