Bostan Hikayeleri Kent Karşılaşması


28 Ekim 2017 günü bostanlarda veya bostanlar üzerine çalışan, kendi hikayeleri olan ya da diğerlerini merak eden kırkın üzerinde katılımcıyla birlikte Bostan Hikayeleri Kent Karşılaşması‘nı gerçekleştirdik.

Karşılaşmaya Bostan Hikayeleri maceramızı anlatarak başladık. Ardından, Kuzguncuk BostanıYedikule BostanlarıRoma Bostanı ve Tarlataban temsilcileriyle yaptığımız röportajlardan oluşan videoları hep birlikte izledik. Hem bostan temsilcilerine sorularımızı sorduk, hem de bostanlar ve ihtiyaçlar üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Adil ve sağlıklı gıdaya erişebilirlik, yerel beslenme, üretime dair bilgi ve deneyim paylaşımı, topluluk oluşturma, dernekleşme ve kooperatifleşme süreçleri, hukuksal statü, bütünsel yaklaşımlar, zaman kullanımı, gönüllülük ve sorumluluk arasındaki ilişkilenme, türetici kavramı, temas ve güven ihtiyacı gibi en çok göze çarpan konuları, sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk.

Bu bostanların kuruluşuna, işleyişine, ürünlerine, ihtiyaçlarına ve emellerine dair anlattıklarını belgelediğimiz röportaj videolarını da içeren periyodik bir yayın olarak kurguladığımız Bostan Hikayeleri Dergisi’nin ilk sayısını da karşılaşmada ilk kez paylaştık. Arşiv, dergi ve videolar hakkında bilgi ve fikir alışverişinde bulunarak, bu ve benzeri dijital medya araçlarını farklı toplulukların fayda sağlayabilmesi amacıyla birlikte nasıl şekillendirebileceğimizi tartıştık. Yedikule Bostanları’ndan aldığımız ürünlerle 66 Sofrası’nda pişen yemekler eşliğinde sohbetimizi tamamladık.

Etiketler

, , , ,

Kategoriler

UncategorizedBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir