İstanbul’un 3. Marul Bayramı

Yapım / Yayın Tarihi: 4 Haziran 2017
Yapım Yeri: Yedikula Bostanları, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü


İstanbul’un 3. Marul Bayramı bu yıl marulların hava koşullarına bağlı olarak gecikmeli çıkması sebebiyle 4 Haziran 2017 Cumartesi günü kutlandı. Fikir Sahibi Damaklar – Slow Food Türkiye’nin organize ettiği bayram kapsamında Kadir Has Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi desteğiyle Cibali Kampüs’ünde bir buluşma düzenlendi.


Buluşma Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın ‘Kutsal Ekoloji’ kavramı üzerine yaptığı konuşma ile başladı. Sarı, Hayat Ağacı, Dilek Ağacı, Zeytin, Nar, Marul, Çörek Otu, Balık gibi değerlerden bahsederek ekolojik açıdan insanlık tarihi için nasıl kutsal olageldiklerinden bahsetti.

Daha sonra sıra İstanbul’da yer alan Permakamp ekibi sahneye çıktı. Permakamp, doğayı seven kendi gıdasını üretmek isteyen aileler ile Permakültür uygulayıcılarını birleştiriyor. Ortak fayda alanları yaratarak, çok katılım ve çok faydalı paylaşım sistemi tasarlamayı amaçlıyor. Permakamp’a katılan çocuklar da hem Permakamp hem Yedikule Bostan gezisi deneyimlerini paylaştılar.

Permakamp’ın ardınan sıra DÜRTÜK – Direnen Üretici Tüketici Kooperatifi adına Başak Durgun’daydı. Başak, DÜRTÜK’ün İstanbul ve çevresinde yok edilme tehdidi altındaki yerel üretimle dayanışmak için yola çıktıklarını anlattı. Uygun fiyata nitelikli gıdaya erişim sağlamayı, küçük çiftçinin varoluş koşullarını desteklemeyi ve alternatif bir gıda ekonomisiyle ekoloji mücadelesine aktif destek vermeyi amaçladıklarını söyledi. DÜRTÜK gıda topluluğu, küçük üreticilere destek vermek için kurdukları ağ ile her hafta üreticilerin ürettiklerini tüketicilerle buluşturmaya aracı oluyor.

Dürtük’ten sonra ise Yedikule Bostancıları Derneği adına Özkan Ökten’e sıra geldi. Marul Bayram’ının gelenekselleşmesine vesile olan tarihi Yedikule Bostanları’nda üreticilik yapan Özkan Ökten, marulların bu yıl soğuk hava koşulları nedeniyle geç olgunlaştığını anlattı. Özellikle herkesin merak ettiği ‘Bu marullar ne kadar sağlıklı?’ sorusuna, kullandıkları toprağın ve suyun Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan testlerden geçtiği ve sağlıklı olduğu şeklinde cevap verdi.

Etkinliğin harika ikramlarını ise MSA – Mutfak Sanatları Akademisi hazırlamıştı. 1500 yıllık geçmişe sahip Yedikule Bostan’larında yetişen marullarla hazırladıkları bu özel lezzetleri ikram eden ekip herkesten büyük beğeni topladı.

Etkinliğin sonunda İstanbul’daki Roma, Gümüşdere, Kuzguncuk gibi farklı bostan deneyimleri paylaşıldı. Katılımcıların kendi deneyimlerini de aktardığı söyleşinin sonunda kentteki ekolojik mücadelelerin farklı ölçeklerdeki hikayeleri paylaşılmış oldu.

Etiketler

, , , ,

Kategoriler

Metin, Projeler, Kampanyalar ve Etkinlikler, Sosyal Topluluklar ve Ağlar, Sunum / SeminerBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir