Roma Bostanı ve Gezi’yi kapsayan imar planı iptal!

Kaynak: Sendika.org
Kaynak Linki: http://sendika62.org/2017/07/roma-bostani-ve-geziyi-kapsayan-imar-plani-iptal-emsal-olsun-ilham-olsun/


Beyoğlu Semt Dernekleri’nin açtığı davadan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’nın iptal edilmesi kararının çıkmasıyla Gezi Parkı, Fındıklı Parkı, Roma Bostanı gibi Beyoğlu’nda son kalan yeşil alanlar kurtarıldı. “Emsal olsun, ilham olsun!” diyen İstanbullular 23 Temmuz Pazar günü kazanımlarını kutlayacak

Beyoğlu’nda kalan son yeşil alanları hedef alan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı, 2011 yılında Beyoğlu Semt Dernekleri’nin açtığı davayla iptal oldu. 10. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar Gezi Parkı, Fındıklı Parkı, Roma Bostanı gibi bölge halkı için önemli ve mücadele simgesi haline gelmiş yeşil alanları kapsıyor. Mahkeme kararına göre plan, yeşil alan içerisine yapılması öngörülen her türlü yapılaşma “yeşil alan standartlarını olumsuz etkileyen bir işlem” olacağı için iptal edildi.

“Hiçbir şeyi değiştiremiyorsak mahallemizi değiştirdik”

“Roma Bostanı insanlarından” Sevil Baştürk Sendika.Org’a verdiği demeçte 2009 yılından beri sürdürdükleri mücadeleyi kazandıkları için mutlu olduklarından, kararın uzun zamandır aldıkları en güzel haber olduğundan bahsetti. Roma Bostanı’nın bölgedeki son yeşil alanları olduğunu ifade eden Baştürk, şehir insanları olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi ve “Hiçbir şeyi değiştiremiyorsak mahallemizi değiştirdik” dedi. Baştürk iptal olan planla ilgili “Zaten akıl dışı bir plandı. Beyoğlu gibi yüzlerce kafenin olduğu bir yerde kalan son yeşil alana ‘sosyal tesis’ yapmak istediler, planlama sürecinde bölge halkının ihtiyaçları göz önüne alınmadı. Biz hep buranın halkın ihtiyaçlarına göre kullanılması gerektiğini söyledik” dedi

Baştürk mücadele süreciyle ilgili, kalan son yeşil alanlarını savunmak için Roma Bostanı’nı işgal ettiklerini ve mahallelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullandıklarını ifade etti. Roma Bostanı’nda toprak mahsülü yetiştirdiklerini, ürettiklerini mahalleli olarak hep birlikte kullandıklarını aktardı. Ürettiklerini değerlendirdikleri Göçmen Dayanışma Mutfağı’ndan sokakta yaşayan çocuklara da yemek çıkardıklarını anlattı.

“Kendi bahçemizi yaşamla dolu tutmakta ısrarcıyız”

Roma Bostanı için mücadele verenler yayımladıkları basın açıklamasında “Emsal olsun, ilham olsun!”diyerek Roma Bostanı’nın gelecek planlarından şöyle bahsetti:

 Yeni plan hazırlığı sürecinde de sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam ederek, bostanın ve tüm yeşil alanların kent halkının ihtiyacı gözetilerek bütüncül bir yaklaşım ile planlanması için çalışmaya devam edeceğiz. Roma Bahçesi alanının mahalleli tarafından kullanılan, mahalleliye ekolojik ürünleriyle, yetiştiricilik kurslarıyla, rekreasyon ve dinlenme  imkanlarıyla hizmet eden canlı ve güzel bir yer olmasını sağlayacak planlama yaklaşımını ortaya çıkartmak için uğraşacağız. Cihangirlilerle, İstanbullularla hep beraber, bunu başarabiliriz.

Kendi bahçemizi yaşamla dolu tutmakta, geleceği hayal etmekte ısrarlıyız

Ruhsatı alınmış yapılar için karar bekleniyor

Dava avukatı Pervin Çelik, Bianet’e verdiği demeçte karar öncesinde ruhsatı olan çalışmaların durmayacağını ancak ruhsatı alınmamış planların iptal olacağını söyledi. Çelik, Roma Bostanı’ndaki durumu “Roma bostanında ruhsat aldılar, onun için dava açmıştık, kararı bekliyoruz. Ancak Roma Bostanı için üç sosyal tesis daha planlıyorlardı ve ruhsatları yok. Dolayısıyla bu planların iptalinden sonra onları yapamayacaklar” olarak aktardı. Gezi Parkı için ise “Gezi Parkı için de ruhsat alınmış bir uygulama yok, o sebeple karar orayı da kapsıyor. Cami projesinde önceden ruhsat alındığı için onu kapsamıyor. Henüz uygulanmayan ihya projeleri var, onları da uygulanamayacaklar” dedi.

Kutlama 23 Temmuz 18.00’da

Roma Bostanı mücadelesini sürdürenler yıllardır sonra elde ettikleri kazanımı 23 Temmuz Pazar günü saat 18.00’da Roma Bostanı’nda piknik yaparak kutlayacak. “İstanbulluları, Cihangirlileri, bostan insanlarını, nefes alacağımız alanları kendimizin yaratması gerektiğinin bilincinde olan herkesi pikniğe davet ediyoruz. Müziği, yiyecekleri, gün batımını ve sevincimizi paylaşıyor olacağız. Toprağa ve birbirimize değmeye devam edelim. Başka bir hayatın mümkün olma ihtimalini seviyoruz” sözleriyle pikniğe herkes davet edildi.

Etiketler

, , ,

Kategoriler

Kentsel Haklar ve Katılım, Projeler, Kampanyalar ve Etkinlikler, Röportaj / HaberBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir