Başka Bir Eğitim Mümkün

Dilek Yürük İstanbul Üniversitesinde ki peyzaj mimarligi egitimini tamamladiktan sonra kamusal ve ozel alanlarda ki farkli projelerde tasarimci ve uygulamaci kimlikleriyle gorev aldi. Mesleginin ilgi alanlari kisisel kaygilariyla birlesince permakultur tasarimi egitimi alip ozellikle cocuklarla ve ogretmenlerle sehir bostanlari, gida farkindaligi, yerel ureticinin desteklenmesi basliklarinin bulundugu egitimler gerceklestirdi. Halen farkli okullarda "okul bostanları" basligiyla egitimlerine devam eden Dilek Slow Food birliklerinden Fikir Sahibi Damaklarin yürütücülerinden ve TMMOB Peyzaj Mimarlari Odasi Istanbul Subesi Yonetim kurulu uyesi. ​

Kaynak: Başka Bir Okul Mümkün Mutlu Keçi Bodrum BOM Radikal Al Jazeera Türk Dergisi Listelist
Kaynak Linki: http://listelist.com/mutlu-keci-ilkokulu/
Yapım / Yayın Tarihi: September 15, 2014
Yapım Yeri: Bodrum


Mutlu Keçi İlkokulu, zeytin ve meşe ağaçlarıyla kaplı bir bölgede, girişinde mutlu keçi heykeli ve organik ürünlerin yetiştiği bir bostanı olan, küçücük bir okul.

Mevcut eğitim sistemine serzenişte bulunmayı bırakıp harekete geçen velilerin, eğitimcilerin ve gönüllülerin kurduğu “Başka Bir Okul Mümkün Derneği”nin ilk meyvesi “Mutlu Keçi İlkokulu”. Çocukların ezberciliği değil, öğrenmeyi öğrendikleri bir okul. Bodrum’daki Mutlu Keçi İlkokulu, “Başka Bir Okul Mümkün Derneği”nin (BBOM) açtığı ilk ilkokul.

mutlu-keci-ilkokulu-resim
Başka Bir Okul Mümkün Derneği, bir grup eğitimci ve veli tarafından mevcut eğitim sitemi hakkındaki sıkıntılarını ve endişelerini konuşmaktan “usandıkları” için bir “harekete geçiş” olarak 2010 yılında kuruldu.Yapmak istedikleri bir hayal gibi algılanabilirdi ama çalışmalarının sonunda  “Ekolojik duruş, kâr amacı gütmeyen özgün finansman, daha demokratik ve alternatif eğitim”mottosuyla 2013 yılında Mutlu Keçi İlkokulu açıldı. “Neden bu okulun adı Mutlu Keçi?”, “Neden aşinası olduğumuz okul isimlerinden değil?” diye merak etmiş olabilirsiniz” demokratik eğitim” dedik ya, ilk iş olarak da çocuklar kendi okullarının ismini hep beraber koymuşlar.Tabii Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, “keçi inatçı hayvandır” denilerek isim onaylanmamış, okula “Özel Yahşi İlkokulu” ismi verilmiş. Okulun resmi adı o olsa da, çocuklar için hâlâ “Mutlu Keçi İlkokulu”. Zeytin ve meşe ağaçlarıyla kaplı bir bölgede, girişinde mutlu keçi heykeli ve organik ürünlerin yetiştiği bir bostanı olan, küçücük bir okul

Okulu, “Başka Bir Okul Mümkün Derneği” üyeleri, veliler ve gönüllüler kendi elleriyle inşa etmiş.

Mutlu Keçi İlkokulu’nda derse girmek zorunlu değil…

Eğitmenlerden Burak Ülman’ın bu konu hakkındaki açıklaması ise şöyle: “Her çocuk farklı hızda ve farklı şekilde öğreniyor. Bu yüzden müfredatta öğrenmeleri istenenleri çocuklara farklı araçlar kullanarak veriyoruz. Örneğin tüm Hayat Bilgisi derslerini bir güne topluyoruz. O gün pazara, ormana, çiftliğe ya da spor müsabakasına gidiyoruz.”Öğrenciler öğretmenlerine isimleri ile hitap edebiliyor ve bütün sınıflar karışık olarak eğitim alıyor.

Öğrenciler katılacakları atölyeleri kendileri seçiyor…Bir çocuk çizgi çizme, diğer çocuk harfleri öğrenme aşamasında ise farklı eğitim alabiliyorlar.Çocuklardan biri derste matematik öğrenemiyorsa, eğitmeniyle birlikte ahşap atölyesinde öğreniyor Ve bu konuya güzel bir örnek daha: ”Geçen yıl okuma yazma güçlüğü çeken ancak matematikte çok iyi olan bir çocuk, okuma yazmayı kendi bulduğu matematik yöntemlerle öğrenmiş. Öğretmeni çocuğun söylediği gibi üzerinde harfler ve dört işlem sembollerinin olduğu taşlar hazırlamış ve çocuk harfleri toplayarak kelimeleri okumaya başlamış.”

Çocuklar istedikleri gibi hareket ediyor; bir grup çocuk okulun duvarında resim yaparken, diğer çocuklar bostanda sebze toplayabiliyor.

baska-bir-okul-mumkun-bostan

Çocuklardan oluşan ve her hafta toplanan bir okul meclisi var.Çocuklar bu meclis toplantılarında; beslenme, derslerin işlenişi ve davranışlara yönelik kuralları tartışıyor.Dernek; “Çocuklara öğrenmeyi öğretmek istiyoruz…”“Çocukların özgüveninin gelişmesini, kendi öğrenme araçlarını ve isteklerini keşfetmelerini istiyoruz.” diyerek amaçlarını özetliyor.Bu arada yetişkinlerin koyduğu tek kural ise “bahçeden dışarıya çıkmamak ”Mutlu Keçi İlkokulu’nun nüfusu bugün okulların açılmasıyla birlikte 55 öğrenciye ulaştı.Çanakkale’de “Başka Bir Okul Mümkün Derneği”nin eğitim anlayışını benimsemiş yeni bir okul açılacak. Ankara’daki yeni okulun adını ise yine çocuklar koydu: “Meraklı Kedi İlkokulu”.

 

Etiketler

, , , , , , ,

Kategoriler

Deneyim Aktarımı, Dernekler, Gençlik ve Eğitim, Seyir Defteri ve Portreler, Sosyal Topluluklar ve Ağlar, Sürdürülebilir Yaşam ve PermakültürBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir